HSBC Seçimden Sonra Türk Lirasında Devalüasyon Tartışmasına Son Noktayı Koydu

HSBC, Türkiye ekonomisinde yerel seçimlerin ardından büyük bir politika değişikliği beklemediklerini belirtti. Ekonomide yumuşak inişin öncelikli olmaya devam edeceğini vurgulayan banka, bu durumun dengesizliklerin yavaş düzelmesi anlamına geldiğini ifade etti.

YENİ YÖNETİMİN ÖNCELİKLERİ

HSBC, Türk politika yapıcıların ekonomiyi yumuşak bir zemine oturtmayı öncelikli hale getirdiğini belirtti. Ekonomiyi soğutmak için parasal sıkılaştırma ve ödemeler dengesini istikrara kavuşturmayı hedefleyen yeni ekonomi yönetimi ekibinin önceliklerinin değiştiğini vurguladı.

ENFLASYON VE DIŞ DİNAMİKLER

Bankanın raporunda, enflasyonun beklenenden daha yüksek olduğu ve dış dinamiklerdeki iyileşmenin sınırlı kaldığı belirtildi. TCMB’nin enflasyon tahminlerinin aşıldığı ve ekonomideki belirsizliklerin devam ettiği vurgulandı.

EKONOMİK GÖSTERGELER

Cari işlemler açığının GSYH’nin yüzde 4,1’ine ulaştığı ve ticaret açığının hafif bir iyileşme gösterdiği ifade edildi. Bununla birlikte, ekonomideki belirsizliklerin devam ettiği ve politika yapıcıların enflasyon ve dış dinamiklerle mücadele etmeye devam ettiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x